UPDATE command denied to user 'ewloski'@'10.12.20.7' for table 'fusion_settings' Język Włoski Online Wystawa krawatów we Włoskim Instytucie Kultury
Dodane przez Tomek dnia Luglio 23 2009 20:09:17
We Włoskim Instytucie Kultury w Warszawie dnia 21 lipca 2009 roku rozpoczęła się wystawa krawatów pt. "Węzły włoskie - nodi italiani". Wystawa potrwa do końca sierpnia. Można ją odwiedzać od poniedziałku do czwartku w godzinach od 9:00 do 18:00, w piątek od godziny 9:00 do 13:00. Organizatorami wystawy są Włoski Instytut Kultury oraz Włoski Instytut Handlu Zagranicznego. Zapraszamy zatem do Warszawy, na Marszałkowską 72. Więcej o wystawie w dalszej części newsa.

Rozszerzona zawartość newsa
Wystawa prezentuje oryginalne dwudziestowieczne i wcześniejsze krawaty. Ponadto wystawę wzbogaca obszerny materiał ikonograficzny (filmy, zdjęcia, obrazy, rysunki), który ilustruje historię i sposoby produkcji krawata. Ekspozycja jest wyjątkową okazją do poznania elegancji, wysokiej jakości i klasy włoskiej sztuki krawieckiej.

Krawat jest niewątpliwie ozdobą męskiego stroju, wyznacznikiem elegancji i wytworności. Słowo „krawat” pochodzi z języka francuskiego „cravate”, które jest derywatem wyrazu chorwackiego „hrwat”. W XVII wieku Francuzi wzorowali się na pasku wiązanym wokół szyi, który chorwaccy żołnierze najemni nosili podczas wojny trzydziestoletniej.

Węzły, kolory i materiały wyrażają niewątpliwie osobowość noszącej je osoby. Oscar Wilde mówił: „dobrze zawiązany krawat to pierwszy poważny krok w życiu”.

W ikonografii mody męskiej węzeł był symbolem związku, małżeństwa, płodności, życia. Istnieje wiele sposobów wiązania krawata (four in hand pojedynczy, four in hand podwójny, windsorski, skrzyżowany, włoski Nicki, wiktoriański, klasyczny amerykański). Każdy z nich ukazuje kulturę i zwyczaje określonych okresów cywilizacji.

W ciągu wieków kolor krawata wskazywał na przynależność do klasy społecznej lub ruchu politycznego. W XVIII wieku kolor błękitny symbolizował szlachectwo a żółty był symbolem władzy. W połowie XIX wieku krawat rewolucjonistów był czerwony, w przeciwieństwie do anarchistów, którzy, nosząc czarny krawat, pokazywali brak podporządkowania się obowiązującym trendom, żółty zaś stał się kolorem klerykałów.

Krawaty wykonywane są z różnych tkanin (jedwab, len, kaszmir, wełna). Za najbardziej klasyczny i elegancki postrzegany jest krawat jedwabny, który obecnie zawładnął rynkiem
 światowym.

źródło: Włoski Instytut Kultury